reklam

Topluluk Önünde Konuşma Kaygısı Nedir?

/ 28 Ekim 2019 / 666 views / yorumsuz
Topluluk Önünde Konuşma Kaygısı Nedir?
reklam

Topluluk Önünde Konuşma Kaygısı Nedir?

Topluluk önünde konuşma kaygısı, bir çok kişinin yaşadığı önemli sorunlardan biridir.  Bu kaygıyı yaşayan kişiler toplulukla, kalabalık ortamlarda çalışma yapan kişiler bile olabiliyor. Örneğin; öğretmenler, yöneticiler, sunum yapan kişiler ve herhangi bir raporu üst amirlerine sunum yapacak çalışanlar bu konuda sorun yaşayabiliyor.

Topluluk önünde konuşma kaygısı yaşayan kişi;

  • Dillerinin sürçmesinden,
  • Sahnede ayağının takılacağından,
  • Anlatacaklarını unutacağından,
  • Gülünç duruma düşeceğinden,
  • Kişiliğinin değerlendirileceğinden kaygılanırlar.

Ayrıca konuşmasının beğenilmeyeceği, dinleyicilerin sıkılacağı ve seyirciyi etkileyemeyeceği kaygısı yaşarlar.

Bu işlevsiz düşünceler içinde olan kişi, kaygısını sahnede bir şekilde yaşar. Anlatacaklarını anlatamaz. Kilitlenip kalabilir. Anlatacaklarına yoğunlaşamazlar. Çoğu zaman unuturlar.

kaygı,depresyon

Bu kişilerin yaşadıkları bu durum aslında kaygı temellidir. Kaygı ise, kişinin gerçek ya da düşünsel olarak kendine  yönelik tehdit algılama durumudur. Kişi, gelecekte bir anda muhtemel yaşayacağı olumsuz bir durum üzerine sürekli kurgulama yapar. Hayatını bu kurguya göre devam ettirir. Yaşam kalitesi düşmeye başlar. Birey kendini kaygıdan dolayı sürekli kısıtlar.

Topluluk önünde konuşma kaygısı da, kişinin özel olarak yaşadığı bir kaygıdır. Genel bir kaygı değildir. Kişi duruma özgü bir kaygı yaşar. Kalabalığa ve otoriteye hitap etme gibi etkinliklerde ve sorumluluklarda bu kaygıyı yaşar.

Topluluk Önünde Konuşma Kaygısı ile Baş Etme Yöntemleri

Topluluk önünde konuşma kaygısı ile baş etmek için, bu durumla kendi kendinize yaptığınız çalışmalar çözüme ulaşmadıysa bir uzmandan yardım almalısınız.

Çözüm yöntemleri olarak genelde bilişsel davranışçı yöntemler, hipnoz, emdr gibi yöntemlerin yanında farklı yöntemler uygulanır.

Bilişsel davranışçı yöntemlere göre, kaygının altında yatan düşünce örüntüleri tespit edilir. Yani kaygıya sebep olan düşünceler tespit edilir. Bu düşüncelerle baş etme yöntemleri geliştirilir. Mesela, kişinin topluluk önünde konuşma kaygısının temelinde ”Rezil olacağım, bana gülecekler.” düşüncesi varsa, bu düşünce bazı gözlem ve çalışmalarla yeniden yapılandırılır. Nefes egzersizleri gibi egzersizler uygulanabilir. Uygulama ödevleri verilir. Kısa konuşmalar, küçük gruplar karsışında konuşmalar gibi.

Bu şekilde bir kaygı durumu yaşıyorsanız, önce sebeplerini tespit etmeye çalışsın. Kendiniz bunları çözemiyorsanız. Mutlaka bir uzmandan yardım alın. Kısa sürede ve kolayca çözümü olan bir problem için hem genel hayatınızda hem de iş hayatınızda sorunlar yaşamayın.

 

 

Latest posts by GÖKHAN BAYAR (see all)

1980 yılında Denizli’ de doğdum.İlk, orta ve lise eğitimimi Denizli’ de tamamladım. 2003 Yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi – Psikolojik danışmanlık ve Rehberlik bölümünü bitirdim. 2003-2008 yılları arasında Milli Bakanlığına bağlı okullarda Psikolojik Danışman olarak çalıştım. 2008 yılında Milli Eğitim Bakanlığından istifa ettim. Özel sektörde çalışmaya karar verdim.Bu süreçte dershane ve anaokulu sektöründe çalıştım. Bir Dönem Türk Psikolojik Danışma Derneği Bursa Şubesi Yönetim Kurulunda Görev Aldım. Bu sektörlerde çalışırken Öğrenci Koçluğu, Aile Danışmanlığı ve Bireysel Danışmanlık alanlarda da özel çalışmalarım devam etti. 2016 yılında ise Pozitif Psikolojik Danışmanlık şirketini kurdum. KATILDIĞIM EĞİTİMLER; Çözüm Odaklı Kısa Süreli Psikolojik Danışma. EFT (Emotional Freedom Techniques) Duygusal Özgürleşme Teknikleri. Pozitif Psikoloji ve Rehberlik Çocuklarda Resim Analizi Aile Danışmanlığında Sistem Yaklaşı Travma ve Cinsel İstismar Danışmanlığı Kendinle Barışmanın Yolu Affetme Travma Sonrası Kendini Toparlama Becerileri