reklam

Sağlık ve Uyku

/ 11 Ekim 2019 / 847 views / yorumsuz
Sağlık ve Uyku
reklam

Sağlık ve Uyku

Uyku günlük yaşamın bir süre kesintiye uğraması yada boşa geçen zaman değildir.

Zihinsel ve fiziksel sağlığımızı  her gün yenilememiz için önemli olan ve yaşamın üçte birini kapsayan,aktif bir dönemdir.

Yaklaşık 80 türde uyku hastalığı vardır. Çoğu yaşam kalitesinin azalmasına,ve kişinin sağlığında bozulmaya neden olur.Uyku bozuklukları, trafik ve mesleki kazalara neden olması sebebiyle, bir halk sağlığı sorunudur.

Bazı uyku bozuklukları, uykuya dalma veya sürdürme güçlüğüne yol açar. Diğer uyku bozuklukları gündüz aşırı uykululuğa neden olur.

Vücudun biyolojik saati ile ilgili sorunlar kişilerin günün yanlış zamanında uykulu olmasına neden olur.Uykuda yürüme,altını ıslatma,kabuslar ve diğer sorunlarda uykuyu kesintiye uğratabilir.Bazı uyku hastalıkları ise yaşamı tehdit edici boyuttadır.

Uyku Anında Neler Oluyor?

Sağlık açısından yemek içmek kadar önemli, bir olaydır uykuda, özellikle sinir sisteminde biriken toksik atıklar, uykuyu meydana getirir. Bu toksik maddelerin, vücuttan atılmasını sağlar. Bedensel ve ruhsal yorgunlukları giderici, dinlendirici ve yeniden enerjik olmamızı sağlayıcı bir ihtiyaçtır. Uyku anında kalp atımları azalır. Tansiyon düşer. Solunum sayısı azalır. Sinir sistemi ve duyu organları istirahat halindedir.

sağlık,uyku

Yorgunluk bünyenin direncini azaltır.

Uykuyla ilişkili, bir sorunu uzun ya da kısa süreli olarak,hepimiz hayatımızın bir döneminde yaşamışızdır. Eğer birkaç gün içinde sorun çözülürse, profesyonel bir yardım almaksızın o dönemi atlatırız.

İyi bir uyku gün içinde sağlıklı ,  güvenli,  huzurlu,  dingin ve hatta başarılı olmanız için enerjinizi yenileyen,  beynimizi ve bünyemizi güne hazırlayan, belki de önceki deneyimlerimizi, yaşantılarımızı, duygu ve düşüncelerimizi yeniden organize, ettiğimiz, planlar yaptığımız, zorluklar karşısında stratejiler oluşturduğumuz yani doğacak yeni güne, hazırlandığımız psikobiyolojik bir süreçtir.

Uyku kadar önemlidir ki neredeyse hayatımızın üçte biri uykuda geçmektedir. Kaliteli bir uyku kişinin enerji ve dinçlik hissinde artmaya, dikkati ve konsantrasyonu güçlü kılarak, yaşama sevincimizi arttırarak kaza ve yaralanma riskinin ve olasılığının azalmasına, daha olumlu düşünceye, artmış yaratıcılığa, ilişkilerde düzelmeye ve daha sağlıklı bir akla ve bedene, bir güne yeni bir başlangıç yapabilme duygusuna, gücüne, cesaretine, isteğine sahip olmamızı sağlar.

Uyku bebekliğimizde biyolojik gereksinimlerimizin ön planda olduğu dönemlerde ilk zamanlar biyolojik bir gereksinim olarak her uyuyup uyandığımızda acıkan karnımızın doymasının bize verdiği huzur ve enerjiyle ve bununla bağlantılı cesaret ve boş beynimizin doğal merakıyla yeni bir günü, yeni bir şeyleri deneyebilme şansı tanımasıyla yaşama sevincimizin en önemli psikolojik unsurlarından biri haline gelir .Her yaşta insanlar uyku bozukluğundan etkilenebilir ama birçok kişi gerçekte uyku bozukluğu yaşadığından haberdar değildir.

Uyku Probleminiz için şu gibi durumlarda bir uzmana başvurmanız gerekir:

 

  • Banyo yapmak,kafein alımını kesmek,egzersiz ve rahatlama teknikleri,gibi yöntemler ile yaramadığı zaman.
  • Uyku probleminizin altında depresyon veya kalp rahatsızlığı gibi sebepler yattığına inanıyorsanız.
  • Uyurken aşırı horluyorsanız ya da nefessiz kalıyorsanız.
  • Konuşmak yada araba kullanmak gibi normal aktiviteleri yaparken uyuya kalıyorsanız.
  • Uyandığınızda kendinizi sürekli yorgun hissediyorsanız.
  • Bu durumlar sizde varsa; uzman doktora başvurmanız gereklidir!
Latest posts by Selda MÜMÜŞOĞLU (see all)

“İnsanın hayatında iki büyük gün vardır; Doğduğu gün ve neden doğduğunu keşfettiği gün” “William Barclay” İşte benim psikoloji bilimine ilgim böyle başladı. 1987 Bulgaristan doğumluyum. İlk lisans eğitimim İktisat alanında tamamladım. Ve işte asıl kendimi tanımlayabileceğim eğitim alanım Psikoloji lisans eğitimimi American Üniversitesi’de tamamladım. Erzurum Atatürk Üniversitesi Sosyal Hizmetler lisans eğitimim devam etmektedir. Psikoloji eğitimim süresince bir çok konularda proje hazırlama fırsatı buldum. 1) Psikoloji ile Diğer Bilimler Arasındaki İlişki 2) Klinik Psikolojinin Genel Çalışma Alanları 3) En yaygın Psikolojik Rahatsızlıklar 4) Depresyon ve Kişilik Bozukluğu konuları başlığı altında projeler hazırladım. Aile Danışmanlığı, Çocuklarda Bİlişsel davranışçı terapi, Oyun terapistliği, Çocuklarda objektif Testler, Psikolojik Resim Testleri Uygulama Çocuk Çİzimlerinin PEdogojik DEğelendirmesi Otizm Spektrum Bozukluğu eğitimlerini tamamladım. Tamamlanmak üzere “midfulness “eğitimi ve almaktayım.