reklam

Pozitif Yaklaşım ve Bir Hikaye

/ 3 Kasım 2019 / 753 views / yorumsuz
Pozitif Yaklaşım ve Bir Hikaye
reklam

Pozitif Yaklaşım ve Bir Hikaye

Pozitif yaklaşım biçimiyle aslında hayatımızdaki bir çok sorunu çözebiliriz. Etrafımızdaki insanlar ve destek aldığımız kişiler bazen bize yardımcı olmaya çalışır. Bazen bize yardımcı olmaya çalışan kişiler eksik bilgi ve sadece kendi öğrendiği çözüm yöntemleri ile birlikte bize yardım eder. Bu yöntemler ilk başta yardım gibi görünse de etkisi geçici olabilir. Onun için kendi sorunlarımızla baş etme noktasında birilerinden yardım alacaksak bizi iyi analiz edebilen özellikle işin ehli olan birinden yardım almalıyız.

Aşağıdaki hikaye bize pozitif yaklaşım tarzını ve güçlü yönlerimizi görmemizi sağlayan bir hikayedir. Bu hikaye bize yardımcı olmaya çalışan ve eksik, işlevsel olmayan çözüm yöntemlerini de anlatmaktadır. Özellik pozitif psikolojide hikayeler etkili bir şekilde kullanılmaktadır. Hikayeler problemimiz olsun veya olmasın mutlaka bizim bir yönümüze hitap edebilir.

” Tek bacağı üzerinde duran adamın bir süre sonra kaslar kasılır ve ağırlığı çeken bacak ağrımaya başlar. Fakat ağrıyan sadece bacak değildir. Olağan dışı pozisyon, kişinin tüm kas sistemini gerginleştirir ve kasar. Sonunda ağrı dayanılmaz hale gelir. Adam yardım için bağırır.

Yardım çağrısı üzerine bir çok kimse adamın yardımına gelir. Adam tek bacağı üzerinde durmaya devam ederken, yardımcı olmak için gelenlerden birisi bacağa masaj yapmaya başlar.

Bir başkası kasılan boyun kaslarını gevşetmeye çalışır.

Üçüncü yardımsever ise adamın dengesini kaybetmek üzere olduğunu farkedip destek olsun diye kolunu uzatır.

Olayı kalabalık içinde seyredenlerden birisi, adamın ayakta kalabilmesi için iki eliyle kavramasını önerir.

Bilge bir yaşlı, bacakları olmayan bir insan göre daha iyi durumda olduğunu söyler.

Bir diğeri, adamın kendisini tüy olarak hayal etmesini ve ne kadar çok bu hayale yoğunlaşırsa, acısının o kadar azalacağını dile getirir.

Bir başka bilgili yaşlı adam, ”Zamanla çözüm bulunur.” der.

Sonunda izleyenlerden birisi adama yaklaşır ve sorar: ”Neden bir bacağın üstünde duruyorsun? Diğerini de uzat ve üzerine bas. Biliyorsun bir bacağın daha var. ” (1)

Kaynak : 1 – Doğu Hikayeleriyle Psikoterapi, Nossrat Pesechkian, Beyaz Yayınevi, Basım-1998, Syf. 15