reklam

Pozitif Psikolojide Kendini Toparlama Gücü

/ 14 Eylül 2019 / 407 views / yorumsuz
Pozitif Psikolojide Kendini Toparlama Gücü
reklam

Pozitif Psikolojide Kendini Toparlama Gücü

Pozitif psikoloji, insanların doğuştan güçlü yanlarının olduğu ve bu güçlü yanlarını güçlendirmeye yönelik çalışmaların ruh sağlığını koruma ve uyum sorunlarını çözmede etkili bir yaklaşım olduğunu savunur. Bu yaklaşıma göre, insanlar olumsuz yaşantılarına maruz kaldıklarında kendilerini koruma biçimlerini ve sorunlarla baş etmek için psikolojik olarak güçlü kalmalarını sağlayan faktörler araştırma konusu olmuştur.
Çevremize baktığımızda herhangi bir sorun yaşadığında ayakta kalan, yıkılmayan insanlar vardır. Yine benzer sorunları yaşayan ama çöküntüye giren, umutsuzluğa kapılan başka insanlar vardır.  İşte bu yıkılmayan insanların diğer insanlara göre kendilerini toparlama güçleri daha fazladır. Diğer bir deyişle psikolojik sağlamlıkları veya yılmazlık seviyeleri daha yüksektir.
pozitif psikoloji, psikolojik danışma, psikoloji
Kendini toparlama gücü, bireyin gelişimine ve uyum düzeyine etki eden olumsuz durumlar ve tehditler yaşandığında bu durumlardan daha güçlü bir şekilde çıkması ya da herhangi bir olumsuz durum yaşandığında eski haline kolayca dönebilme halidir.
Yapılan bazı araştırmalara göre, kendini toparlama gücü  yüksek bireyler, benlik saygı düzeyleri yüksek, içten denetimli, zeki, problem çözmede becerikli, iyimser, esnek, mizah anlayışları yüksek, kolay iletişim kurabilen, sosyal destek düzeyleri yüksek, sosyo-ekonomik açıdan daha iyi durumda ve dini inançları güçlü bireylerdir.
Kendini Toparlama Gücü Geliştirilebilir mi?
Genetik faktörler ve yetişme ortamımızdan  (Aile, Çevre, Sosyo-Ekonomik vb.) kaynaklı sebepler göz ardı edildiğinde birey bazı yönlerini geliştirme çabası veya eğitimlerine katılırsa kendini toparlama gücü artabilir. Pozitif psikolojinin kurucularından MARTİN SELİGMAN özellikle Amerika’ da askerlerin kendini toparlama güç seviyelerini yükseltmek için programlar uygulamıştır. Bireyin yılmazlık seviyesini yükseltmek içim;

 

 • Pozitif duyguları artırmak.(Umut, neşe,sevinç, huzur, aşk,mutluluk,cesaret,coşku, sevgi vb.)
 • Benlik saygısı-özgüveni yükseltmek,
 • Yaşam hedefleri oluşturmak,
 • Problem çözme yeteneklerini artırmak,
 • Duygu düzenleme yeteneklerini geliştirmek,
 • Maneviyatı artırmak,
 • Fiziksel olarak iyi hale gelmek ve hareketli olmak,
 • Yaşamlarının farklı yönlerine odaklanmayı öğrenmek,
 • Eleştirel düşünmeyi öğrenmek
 • Kendini farklı alanlarda geliştirmeye çalışma
 • Eğitimler almak,
 • Başlarına gelen olayların geçici olduğunu bilme ve kabullenmeyi öğrenme
 • Empati kurma seviyesini yükseltmeye çalışma
 • Sosyal destek alanlarını artırmak ve sosyal beceri seviyelerini artırmak gibi geliştirilebilir alanlar belirleyerek kendini toparlama gücü seviyesi yükseltilebilir.

Kendini toparlama gücü veya yılmazlık seviyesi zaman geçtikçe artabilen ve azalabilen bir özelliktir. Bu bizim yaşantılarımıza verdiğimiz anlamlara göre değişebilir.

Latest posts by GÖKHAN BAYAR (see all)

1980 yılında Denizli’ de doğdum.İlk, orta ve lise eğitimimi Denizli’ de tamamladım. 2003 Yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi – Psikolojik danışmanlık ve Rehberlik bölümünü bitirdim. 2003-2008 yılları arasında Milli Bakanlığına bağlı okullarda Psikolojik Danışman olarak çalıştım. 2008 yılında Milli Eğitim Bakanlığından istifa ettim. Özel sektörde çalışmaya karar verdim.Bu süreçte dershane ve anaokulu sektöründe çalıştım. Bir Dönem Türk Psikolojik Danışma Derneği Bursa Şubesi Yönetim Kurulunda Görev Aldım. Bu sektörlerde çalışırken Öğrenci Koçluğu, Aile Danışmanlığı ve Bireysel Danışmanlık alanlarda da özel çalışmalarım devam etti. 2016 yılında ise Pozitif Psikolojik Danışmanlık şirketini kurdum. KATILDIĞIM EĞİTİMLER; Çözüm Odaklı Kısa Süreli Psikolojik Danışma. EFT (Emotional Freedom Techniques) Duygusal Özgürleşme Teknikleri. Pozitif Psikoloji ve Rehberlik Çocuklarda Resim Analizi Aile Danışmanlığında Sistem Yaklaşı Travma ve Cinsel İstismar Danışmanlığı Kendinle Barışmanın Yolu Affetme Travma Sonrası Kendini Toparlama Becerileri