reklam

Pozitif Psikoloji Nedir?

/ 2 Ekim 2019 / 851 views / yorumsuz
Pozitif Psikoloji Nedir?
reklam

Pozitif Psikoloji Nedir?

Pozitif psikoloji nin  kurucuların Martin Seligman, pozitif psikolojiyi, keyifli bir hayatın yayaşama bağlılığın ve anlamlı bir yaşamın nasıl kurulacağı üzerine yapılan çalışmalar bütünü olarak tanımlar. Seligman, kızı Nikki’ yle ilgili 1997 yılında hayatını ve çalışmalarını değiştiren aşağıdaki hikayesini anlatmayı oldukça sever:

”Pozitif Psikoloji akımının fikri, Amerikan Psikoloji Derneği’ ne başkan olarak seçildikten bir kaç ay sonra bir anda ortaya çıktı. Beş yaşındaki kızım Nikki’ yle bahçemizde otları yoluyorduk. İtiraf etmeliyim ki her ne kadar çocuklarla ilgili kitaplar yazmış olsam da onlarla aram o kadar da iyi değildi.

Tamamen hedef odaklı ve zaman yönetiminde aciliyet  merkezliydim; bahçemdeki otları yolarken aslında sadece ot yolma işini bitirmeye çalışıyordum. Oysa Nikki, otları havaya atıyor ve uçuşan otların etrafında dans ediyordu. Ona bağırdım. Önce çekip gitti sonra yanıma geldi ve ”Baba, seninle konuşmak istiyorum,” dedi. ‘Efendim Nikki,” dedim. ” Baba, beş yaşımdan önceki halimi hatırlıyor musun?” Üç yaşımdan beş yaşına kadar mızmızın tekiydim. Her gün mızmızlanıyordum. Beş yaşıma başladığımda artık mızmızlanmamaya karar verdim. Bu hayatımda yaptığım en zor şeydi. Ben mızmızlanmayı bıraktım sen de söylenmeyi bırakabilirsin.”

Pozitif Psikoloji

Bu olay Seligman için aydınlanma anıydı. Çocuk yetiştirmenin, aslında çocukların güçlü yanlarını, neye sahip olduklarını ve bu özelliklerini sonuna kadar kullanmalarını sağlayacak yerleri bulmalarına yardım etmek olduğunu idrak etmişti. İşte bu şekilde NİKKİ prensibi doğmuş oldu.

Pozitif psikoloji, insanların güçlü yanlarından yararlanan bir yönelim haline geldi ve mutluluğun salt doğru genlerin bir araya gelmesiyle ya da şans eseri sahip olunan birşey olduğunu varsayımı terkedilerek, insanların sahip oldukları güçlü yanları keşfedip kullanarak elde edebilecekleri bir şey olduğu ortaya çıktı.

Pozitif psikolojinin vermek istediği mesaj, çalışma alanımızın bozulduğuna dairdir. Psikoloji sadece hastalıklar, zayıflıklar ve ruhsal hasarlarla ilgili bir çalışma alanı değildir, aynı zamanda güçlü yanlar ve erdemlerle de ilgilenir.

Tedavi, safi yanlış olanın düzeltilmesi değil ayrıca doğru olanında inşasıdır.

Kaynak:  201 Pozitif Psikoloji Uygulaması Kitabı, Fredrike Bannik, Üsküdar Üniversitesi Yayınları, Mayıs 2017, Sayfa 8, 9,10