reklam

Özerklik Teorisi ve Motivasyon

/ 6 Eylül 2019 / 350 views / yorumsuz
Özerklik Teorisi ve Motivasyon
reklam

Özerklik Teorisi ve Motivasyon

Özerklik teorisine göre 3 doğal psikolojik ihtiyacımız vardır. Bunlar;

  1. Özerklik,
  2. Yeterlilik,
  3. Bağlılık.

Bu ihtiyaçlar karşılandığında üretken, mutlu ve motive oluruz. Karşılanmadığında üretkenliğimiz, mutluluğumuz ve motivasyon düzeyimiz azalır. (1)

Özerklik İhtiyacı;

Özerklik Nedir psikoloji

Bireyin kendi eylemlerini başlatması ve seçim yapması olarak ele alınmaktadır. Özerklik ihtiyacı, kişinin etkinliklerini kendisinin yönlendirmesini sağlamaktadır.

Yeterlilik ihtiyacı;

Bireyin çevresini iyi bir şekilde etkileme isteği ve çevreyle etkili bir biçimde etkileşimde bulunma kapasitesidir. Yeterlik duygusunu yaşayan bireyler, amaçlarına başarılı bir şekilde ulaşacaklarına inanmaktadırlar.

İlişkili Olma İhtiyacı;

Bireyin başkaları ile bağlantılı olma ihtiyacıdır. Bireyin içinde bulunduğu sosyal çevrede ait olma duygusunu yaşaması , insanlara özen göstermesidir. İlişkili olma ihtiyacı karşılıklı saygıyı, özeni ve başkalarına ilişkin güven duygusunu gerektirmekte ve duyarlığı, sıcaklığı, duygusal kabulü içermektedir Bu ihtiyaç, bireyin yaşamındaki önemli kişilerle yakın ve bağlantılı olmasını ve ilişkilerinde desteği ve doyumu hissetmesini sağlamaktadır.

Bu ihtiyaçları bulunduğu ortamda sağlıklı bir şekilde giderilen bireyler, içsel olarak daha çok motive olurlar. İhtiyaçları giderildiği için sağlıklı bir şekilde amaçlarına ulaşmak için motivasyon seviyeleri sürekli yüksek olur.

Bu teoriye göre belirlenen ihtiyaçların sağlandığı ortamlarda yaşamlarını sürdüren insanlar daha mutludurlar. Onun için mesela; okul ortamında öğrencilerin bağımsız bir şekilde yeteneklerini sergileyebilecekleri ortamlar oluşturma ve imkanlar sunma, hem öğrencilerin okula bağlılıklarını artıracak hem de motivasyon seviyeleri artacaktır.

Benzeri bir düzenleme iş ortamlarında yapıldığında çalışanlar, hem daha yaratıcı olacaklar, hem daha mutlu iş yapacaklar hem de işe daha fazla katkı da bulunacaklar. Bu şekilde oluşturulan bir çalışma ortamında motivasyon seviyesi daima yüksek olacaktır.

Önceden yapılmış bazı deneylerde, iş ortamlarında çalışanlara kendilerinin belirlediği bazı zaman diliminde kendi istedikleri gibi çalışmaları üzerine düzenlemeler yapılmış. Örneğin; Bazı çalışanlar yazması gerektiği raporları bir kafe de yazmıştır. Sonuçlara baktığımızda çalışanların bu düzenlemelerle motivasyon, üretkenlik ve iş ortamındaki mutluluk seviyeleri artmıştır.

1980 yılında Denizli’ de doğdum.İlk, orta ve lise eğitimimi Denizli’ de tamamladım. 2003 Yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi – Psikolojik danışmanlık ve Rehberlik bölümünü bitirdim. 2003-2008 yılları arasında Milli Bakanlığına bağlı okullarda Psikolojik Danışman olarak çalıştım. 2008 yılında Milli Eğitim Bakanlığından istifa ettim. Özel sektörde çalışmaya karar verdim.Bu süreçte dershane ve anaokulu sektöründe çalıştım. Bir Dönem Türk Psikolojik Danışma Derneği Bursa Şubesi Yönetim Kurulunda Görev Aldım. Bu sektörlerde çalışırken Öğrenci Koçluğu, Aile Danışmanlığı ve Bireysel Danışmanlık alanlarda da özel çalışmalarım devam etti. 2016 yılında ise Pozitif Psikolojik Danışmanlık şirketini kurdum. KATILDIĞIM EĞİTİMLER; Çözüm Odaklı Kısa Süreli Psikolojik Danışma. EFT (Emotional Freedom Techniques) Duygusal Özgürleşme Teknikleri. Pozitif Psikoloji ve Rehberlik Çocuklarda Resim Analizi Aile Danışmanlığında Sistem Yaklaşı Travma ve Cinsel İstismar Danışmanlığı Kendinle Barışmanın Yolu Affetme Travma Sonrası Kendini Toparlama Becerileri

Tavsiye

Yas Bir Armağandır İnsana