reklam

Ölüm Korkusuna Varoluşsal Psikoterapi Çerçevesinden Bakmak

/ 14 Ekim 2019 / 925 views / yorumsuz
Ölüm Korkusuna Varoluşsal Psikoterapi Çerçevesinden Bakmak
reklam

Ölüm Korkusuna Varoluşsal Psikoterapi Çerçevesinden Bakmak

Yaşanmamış bir hayatta ölüm korkusu kaçınılmazdır.

Keşkelerle dolu bir yaşamda yaşadıysak ve hayatta yapmamız gereken çok şeyimiz varsa eğer ölümden korkmak kaçınılmazdır. Hayatta, imkanlarımız dahilinde yapabildiğimiz her şey bizi çok olgunlaştırır. Olgunlaştığımızda ise dalından kopmaya hazır meyve gibi ölüme; toprağa girmeye hazır oluruz. Olgunlaşıp güçlenebilmek için kendinize ve yaşamınıza yatırımlar yapmak kendimizi iyi hissettirecektir.

Peki; insan nasıl kendisine yatırımlar yapar?

Öncelikle bunu fark edelim. Kendine yatırım yapmak sizi; daha güçlü, mutlu, donanımlı ve bilgili, huzurlu, değerli ve önemli hissettirecektir. Aşağıda bununla ilgili kendimize nasıl yatırımlar yaptığınızı bulmaya yönelik bir takım sorular olacaktır. Bu soruları düşünerek gerçekçi cevaplar vermeye çalışalım.

Bu zamana kadar kendimi mutlu/iyi hissettirecek, kendime yaptığım yatırımlarım neler?

Bu zamana kadar kendimi güçlü/donanımlı/bilgili hissettirecek, kendime yaptığım yatırımlar neler?

Bu zamana kadar kendimi değerli/önemli hissettirecek, kendime yaptığım yatırımlar neler?

Bu zamana kadar kendimi huzurlu hissettirecek, kendime yaptığım yatırımlar neler?

 

Bu soruları yanıtladıysak eğer hayatımızda birçok şeyin yarıda kalmış olduğunu fark edebilirsiniz. Ayrıca hayatı dolu dolu yaşadığınızı ve gerçekten mutlu bir yaşamda olduğunuzu da fark etmiş olabilirsiniz. Fakat bu hayat tamamlanamayacak bir yolculuk olduğu için; biz kendimizi, yaşantımızda her ne kadar mutlu hissediyor olsak bile kurduğumuz hayallerimiz mutlaka olacaktır. Bu hayaller Nietzche’ye göre hayat işkencesini uzatsa da; bize göre bizi hayata bağlayan şey hayatla ilgili kurduğumuz hayallerimizdir. O yüzden tamamlanamayacak hayat yolculuğunda yapmayı arzuladığımız; bize değer katacağını, bizi olgunlaştıracağını, bizi daha iyi hissettireceğini düşündüğünüz şeylerinde hayalini kurmak bunları gerçekleştirmek için çaba harcamak daha anlamlı bir hayat yaşamamızı sağlayacaktır. Öyleyse çaba harcamayı gerektirecek olan bir hayat, yaşamaya değer bir hayat olacaktır. Hayallerimiz bizi yaşama, hayata bağlayacaktır. Bu hayaller için mücadele etmek bizi daha iyi hissettirecektir. Sizce artık kendimize yatırımlar yapmamızın zamanı gelmedi mi? Sadece kendi kendimizin olduğu zorlu yaşam yolculuğunda artık güçlenebilmeye, daha huzurlu bir yaşam için çaba göstermeye, bunun için hayaller kurmaya artık sıra gelmedi mi? Problemlerin bataklığında çok durduk. Artık bu bataklığı kurutmanın zamanı gelmedi mi? Öyleyse harekete geçip bataklık kurutma girişimine hayal kurmayla başlayalım ve ne için mücadele etmemiz gerektiğini daha somut hale getirelim. Bu sorularımı kendinizle ilgili tutmuş olduğunuz defterinize bilgisayarınıza telefonunuza v.b yazarak daha uzun ve anlamlı cevaplar verebileceğinizi düşünüyorum.

1993 Bursa İznik'te doğdu. Akademik hayatı boyunca iyi bir öğrenci olarak mücadele etti. 2011 yılında üniversite sınavında ilk 10 bin sıralamaya girerek eskişehir osmangazi üniversitesi psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümünü kazandı. 3.22 ortalama ile 2015 yılında eskişehir osmangazi üniversitesi psikolojik danışmanlık ve rehberlik alanından başarı ile psikolojik danışman olarak mezun oldu. üniversite yıllarında Aile Danışmanlığı ve Pozitif Psikoterapi alanlarında uygulamalarda bulundu. 2015-2018 yılları arasında Bingöl ilinde okul psikolojik danışmanı olarak görev aldı. Şuanda uygulayıcısı olduğu güçlü psikoterapi yaklaşımları olan EMDR terapi, Hipnoterapi, Emotional Freedom Technıques EFT (Duygusal Özgürleşme Teknikleri) kısa süreli çözüm odaklı terapi ile danışanları üzerinde olumlu ve etkili sonuçlar almaktadır. 2019 yılında başladığı İstanbul Kent Üniversitesinde Klinik Psikoloji Yüksek Lisans eğitimine devam etmektedir. Katıldığım Eğitimleri; Psiko-eğitim Uygulayıcı Eğitim Kursu Çözüm Odaklı Kısa Süreli Psikolojik Danışmanlık Uygulamalı Eğitim Emotional Freedom Technıques EFT (Duygusal Özgürleşme Teknikleri) Eğitimi Temel ve İleri Düzey Hipnoterapi Eğitimi Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma Ve Yeniden İşlemleme (EMDR) Eğitimi Tarihlerinde eğitimlerimi tamamladım. Kullanmış olduğu psikoterapi yaklaşımları almış olduğum eğitimler dahilinde; Hipnoterapi, EMDR terapi, kısa süreli çözüm odaklı terapi ve duygusal ozgurlesme teknikleri(EFT)dir. iletişim: 0541 895 4576 e-posta: varoluscupsk@gmail.com