reklam

KARANTİNA GÜNLERİNDE ÇİFTLER

/ 18 Mayıs 2020 / 259 views / yorumsuz
KARANTİNA GÜNLERİNDE ÇİFTLER
reklam

Karantina Günlerinde HERKES EVDE! KAVGALAR TAVAN!

Karantina  günlerinden dolayı aileler, çiftler   evlerimizde hep birarada kalmak zorundayız. Bu durum aile içinde kavga artışlarına, istemsiz kırıcı sözler sarfetmemize, yanlış anlaşılmalara sebep olabiliyor. Ve tabi kendi bireyselliğimize ve kendimize ayıracağımız özel zamanlara da büyük bir oranda olumsuz etki ediyor. Ve tüm bunlar hem kendimize hem de eş/partnerimize karşı şefkatli, sabırlı ve anlayışlı davranamamamıza yol açıyor.çiftler

PEKİ NE YAPMALI?

Karantina döneminde çiftler birbirleriyle daha önce hiç olmadığı kadar birarada kalmak zorundalar.  Durum böyle olunca zaten virüsten dolayı kaygı ve stres üst seviyeye çıkmış durumda. Sinirler gergin. Daha önce çiftlerin birbirlerinin sevmediği özelliklerini tolere etmekte ve hoşgörü ile karşılamakta zorlanıyorlar. Ne yapmalı?

▶️Lütfen eşiniz/partnerinizin de sizinle aynı duyguları hissettiğini, karantinanın eşiniz/partnerinizde de gerginlik yarattığını farkında olun.

▶️ Sinirli anınızda eşinize/partnerinize pişman olacağınız sözler söylememek adına farklı bir odaya geçip bir süre yalnız kalabilirsiniz.

▶️ Evde kaliteli vakit geçirmek için önceden eşinizle birlikte bir şeyler yapamamaktan şikayetçiyseniz şimdi tam fırsatı olduğunu unutmayın. Birlikte 2 kişilik oyunlar oynayabilir, yeni tarifler deneyebilir, fotoğraf albümlerine bakabilir, anlarınızdan bahsedebilirsiniz.

▶️Eşiniz/partnerinizle ev işlerini görev paylaşımı yaparsanız çatışmaları azaltabilirsiniz.

▶️En önemlisi de hastalıkların en büyük kaynağı stres ve moraldir. Bu dönemi atlatırken tek başınıza olmadığınızı, eşiniz-partnerinizin yanınızda olmasının size büyük moral ve motive kaynağı olduğunu bilmelisiniz. Bunun için daima şükredin.

 

Sağlıklı günler dilerim.

Psikolog Belkıs Boydağ

Evlilik ve Çift Terapisti

PSİKOLOG BELKIS BOYDAĞ
Latest posts by PSİKOLOG BELKIS BOYDAĞ (see all)

1997 Üsküdar doğumluyum. Psikoloji Lisansımı Acıbadem Üniversitesinde tamamladım. Aldığım Eğitimler; • PEDAGOJİK FORMASYON (Marmara Üniversitesi, 11 Mart 2020- Halen) ÇOCUK TESTLERİ VE ÇOCUK BDT UYGULAYICI EĞİTİMİ (Bilgelik Enstitüsü, 2020) • EVLİLİK VE ÇİFT TERAPİSİ (CİTEB Enstitüsü, 27 Ocak – 1 Şubat 2020) • BOŞANMA TERAPİSİ EĞİTİM SERTİFİKASI (CİTEB Enstitüsü, 27 Ocak – 1 Şubat 2020) • NÖROPSİKOLOJİK TEST UYGULAYICI EĞİTİMİ (Çapa Nöropsikoloji Derneği, 30 Ekim -29 Ocak 2020) • AİLE DANIŞMANLIĞI EĞİTİM PROGRAMI (Marmara Üniversitesi, 14 Eylül 2019 – 25 Ocak 2020) • İŞARET DİLİ EĞİTİMİ (Acıbadem Üniversitesi, Mart – Mayıs 2019) • MMPI KİŞİLİK TESTİ VE YETİŞKİN TESTLERİ UYGULAMA VE YORUMLAMA • DİKSİYON-HİTABET-BEDEN DİLİ SERTİFİKASI (Yüksek Kariyer Eğitim Kurumu, Kasım 2018) • ADLİ BİLİMLERE GİRİŞ EĞİTİM PROGRAMI (Acıbadem Üniv., Kriminoloji ve Adli Bilimler Kulübü, 26-27 Mart 2016) İLETİŞİM; • E-POSTA: bboydag@hotmail.com • TEL: 0539 581 39 61