reklam

Haz Veren Deneyimlerin Sekiz Özelliği

/ 9 Eylül 2019 / 355 views / yorumsuz
Haz Veren Deneyimlerin Sekiz Özelliği
reklam

Haz Veren Deneyimlerin Sekiz Özelliği

Haz, bir şeyden duyusal veya manevi sevinç duyma ya da hoşa giden duygulanma, hoşlanma, zevk anlamına gelir. (Bkz. Tdk)

ProfDrMihaly Csikszentmihalyi, Mutluluk Bilimi -Akış kitabında, mutluluk üzerine yaptığı araştırmaları ve yapılan deneyleri yazmış. Yazar Kitabında; Zevk, hayat kalitesinin önemli bir bileşenidir ama kendi başına mutluluk vermez. 

Haz alınan olaylar, kişi sadece önceki bir beklentiyi karşıladığında ihtiyaç ya da arzuyu giderdiğinde değil aynı zamanda yapması için programlandığı şeyin ötesine geçip beklenmedik belki de daha önce hayal bile edilmemiş birşey başardığında meydana gelir.

haz,mutluluk,depresyon,anksiyete

Araştırmalarımızın önerdiği üzere haz fenomonolijisinin sekiz ana bileşini vardır. İnsanlar deneyimlerinin olumlu olduğunda nasıl hissettikleri üzerine düşündüklerinde aşağıdakilerden en az birisinden, çoğu zaman hepsinden bahsediyorlar.

  1. Deneyim genelde tamamlama şansımız olan görevlerle karşılaştığımızda olur.
  2. Yaptığımız şeye odaklanıyor olmalıyız.
  3. Konsantrasyon genelde mümkündür çünkü gerçekleştirilen görevin net hedefleri vardır.
  4. Anında geri bildirim sağlar.
  5. Kişi, kendisini günlük hayatın endişe ve hayal kırıklıklarından uzaklaştıran derin ama kolay bir ilgi içinde hareket eder.
  6. Haz veren deneyimler insanların eylemleri ve üzerinde bir kontrol hissetmesine neden olur.
  7. Kişinin kendi üzerine endişeleri kaybolur ama paradoksal biçimde akış deneyimi bittikten sonra öz hissi daha güçlü biçimde ortaya çıkar.
  8. Zamanın nasıl geçtiği hissi değişir; saatler dakika gibi gelir ve dakikalar saat gibi gelebilir.

Tüm bu öğelerin birleşimi öylesine haz hissi yaratır ki insanlar sadece bunu hissedebilmek için büyük bir enerji harcamanın buna değeceğini düşünürler. (1)

Hayatımızdaki deneyimlediğimiz davranışlar, işler ve ulaşmak istediğimiz hedefler adına b yazmutluluk duymak istiyorsak belirtiğimiz sekiz madde üzerine çalışmalar yapmamız gerekiyor.

Birşey yaparken zevk alıyorsanız, aynı duygu ve düşünceleri başka birşeye de aktarabilirsiniz. Özellikle deneyimin zorluk derecesi ve zor olan bu deneyimi yapma ya da başarma bu mutluluk ve aşkınlık durumunu artırır. Hangi deneyimlerde daha mutlu oluyor ve haz alıyorsanız, yaşam enerjinizin düştüğü zamanlarda o deneyimlere yönelebilirsiniz. Bir kahve eşiliğinde kitap okumak, yazı yazmak, doğada yürüyüş yapmak, ertelediğiniz bir işi bitirmek vb. deneyimler mutluluk hissinizi artırır, tamamlanmışlık yaşarsınız ve hayatınızdan zevk alma seviyeniz artar.

Kaynak: ProfDrMihaly Csikszentmihalyi, Mutluluk Bilimi -Akış Kitabı-Buzdağı Yayınları -Sayfa 79 ve 83

Tavsiye

Çocuklarda Bağlanma Modelleri