reklam

Facebook ve Sosyal Medyayı Bırakmak Sınav Başarısını Artırıyor

/ 11 Kasım 2019 / 509 views / yorumsuz
Facebook ve Sosyal Medyayı Bırakmak Sınav Başarısını Artırıyor
reklam

Facebook ve Sosyal Medyayı Bırakmak Sınav Başarısını Artırıyor

Facebook sınava hazırlanan öğrencilerin başarısını olumsuz etkiliyor. Yapılan bazı araştırmalar bu konuda hatırı sayılır sonuçlara ulaşmışlar.

Birçok ebeveynin ve eğitimcinin düşüncesini doğrulayan bir araştırmaya göre notları ortalamanın altında olan öğrenciler, Facebook’a ve diğer sosyal paylaşım sitelerine daha az zaman ayırırlarsa puanlarını artırabilirler.

Sidney Teknoloji Üniversitesi’nde Dr. James Wakefield tarafından yürütülen bir çalışma, birinci sınıf üniversite öğrencilerinin Facebook’ta geçirdiği ortalama zamana ve notları üzerindeki etkisine baktı.

Araştırma, yüksek başarı elde eden öğrencilerin Facebook’ta daha az zaman geçirdiğini gösterirken öğrencilerin daha fazla Facebook kullanımıyla daha düşük notlara sahip olduklarını kanıtladı. Wakefield, “Araştırmamız, sosyal medya platformlarında çok fazla zaman harcayan insanların başarısız olma riski olduğunu gösteriyor” diyor.

Araştırmaya katılan öğrenciler, günde ortalama iki saatini Facebook’ta geçiriyor ancak bazıları, günde sekiz

saatten fazla bir süre boyunca sosyal paylaşım sitelerinde vakit harcıyor. Wakefield, “Daha düşük başarıya sahip öğrenciler, odaklanma sorunu ile boğuşuyor olabilir yani bu demektir ki Facebook’a harcanan zaman, fazlaca dikkat dağıtıyor. Facebook’u günde üç saat kullanıyorlarsa 60 puanlık bir sınavda farkın 6 puan civarında veya %10 civarında olduğunu bulduk” diyor.

Sidney Üniversitesi’nden ortak yazar Dr. Jessica Frawley ile birlikte yayınlanan araştırma, eğitimcilere sosyal ağ kullanımının öğrencinin eğitim başarısı üzerindeki etkisini daha iyi anlamalarına yardımcı olmayı amaçlıyor. Araştırma, Avustralya’daki bir üniversitede okuyan ve ortalama yaşları 19 olan 500’den fazla öğrenciyle yapıldı.

Akademik başarısı yüksek olanlar, sosyal medyayı dengeli kullanıyor:

Araştırmacılar, öğrencilerin genel akademik başarılarını, tüm çalışmaları boyunca ağırlıklı ortalamalarını kullanarak değerlendirdi ve Facebook kullanımları hakkında anket yaptı. Ayrıca araştırmacılar; öğrencilerin başarılarını, yaşlarını, cinsiyetlerini ve araştırmayı etkileyebilecek diğer faktörleri de kontrol ettiler. Wakefield, “Akademik başarısı düşük olan öğrenciler için sosyal paylaşım sitelerinin kullanımı, çalışma zamanının yerine geçiyor. Oysa başarısı yüksek olan öğrenciler, her ikisini dengeleyebiliyor diyor.

Dr. Wakefield, ortalamanın altında not alan öğrencilere telefonlarındaki bildirimleri kapatmayı öneriyor ve “Telefonunuza bakmadan veya sosyal medyada oturum açmadan çalışabileceğiniz bir moda girmeye çalışın” diyor.

Kaynak: https://www.webtekno.com/facebook-birakmanin-sinav-sonuclarina-etkisi-h79620.html