reklam

Duygusal Açlık Nedir? Baş Etme Yolları Nelerdir?

/ 23 Ekim 2019 / 607 views / yorumsuz
Duygusal Açlık Nedir? Baş Etme Yolları Nelerdir?
reklam

Duygusal Açlık Nedir? Baş Etme Yolları Nelerdir?

Duygusal açlık, bir diğer adıyla duygusal yeme;  stres, , aşırı iş yükü, aile baskısı ya da travmatik bir yaşantıdan dolayı yeme isteğinin artması durumudur.  Duygusal yeme eğiliminde olan kişiler, yemek yemeyi bir kaçış yolu, rahatlama, eğlenme ya da bir şeyi kutlamak için araç olarak görebilir.

Fiziksel Açlık ve Duygusal Açlık Arasındaki Fark

 • Fiziksel açlıkta kişinin karnında bir aşınma, burukluk olur fiziksel belirtiler verir. Kan şekeri düşer ancak duygusal açlıkta böyle bir şey olmaz ve aniden başlar.
 •  Fiziksel açlıkta kişi doygunluğa yedikçe ulaşırken duygusal açlıkta ne kadar yerse yesin doygunluğa bir türlü ulaşamaz.
 •  Fiziksel açlıkta kişi bekleyebilir ancak duygusal açlık hissedenler hemen yemek ihtiyacını karşılamak ister ve işe girişir.
 • Fiziksel açlıkta kişi ufak bir atıştırmayla doygunluk hissederken duygusal açlıkta aperatif atıştırmalar doygunluk vermez.
 • Fiziksel açlıkta yemeyle ilgili kişi ne yiyeceğinin planını yaparken duygusal açlıkta bir plan olmaz. Kişi ne bulursa onu yer ve doymak bilmez .
 • Fiziksel açlıkta mideyi doyurmak mideden beyine giden uyaranlarla olurken duygusal açlıkta ağız ile beyin arasında bir bağlantı söz konusu değildir.
 • Fiziksel açlıkta kişi meyve yiyerek de açlığını giderebilirken duygusal açlıkta daha çok kalori tutan şeyler tercih edilir (1)

Duygusal Yeme ve Psikolojiniz

Duygusal açlık durumunu yaşayan kişiler, sorunlarını yemek yemenin verdiği hazla kapatmaya çalışırlar. En ufak bir mutsuzluk ve stres durumunda beyin ”yemek ye mutlu ol.” komutunu verir.  Sorunlarını yemekle çözmeye çalışan kişiler, yemek yediklerinde haz alırlar. Sorunları bu hazla kapatmaya çalışırlar. Bu davranışlarının sonunda pişman olurlar. Pişmanlık duygusunun verdiği olumsuz durumla baş etmek için tekrar yemeye devam ederler. Bu bir kısır döngü halini alır.

Burada etkili olan en önemli nokta beynin haz alma mekanizmasını yemekle uyarmaktır. Haz alma durumunda da sorunlardan geçici olarak kaçınılmış olur.

Duygusal Açlıkla Baş Etme Yolları

 • Sorunun kaynağını bulmanız ilk adım olmalı. Hangi durumlarda yemekle mutlu oluyorsunuz? Hangi sorununuzu yemeyle kapatıyorsunuz ya da kaçış yapıyorsunuz? Bunları öncelikle tespit ettiğiniz zaman duygusal açlıkla kolayca mücadele edebilirsiniz.
 • Fiziksel olarak aç olmadığınız durumlarda yeme ihtiyacı duyduğunuzda o an hangi duygunuzu tatmin ediyorsunuz bunu tespit etmeye çalışın.
 • İhtiyacınız olmadan yemek yeme ihtiyacınız olduğunda bir şeyler yemeden önce rahatlama egzersizleri, nefes alma egzersizleri gibi egzersizler yapabilirsiniz. Örneğin: Derin nefes alın, nefesinizi tutun, içinizden 2-3 e kadar sayın ve bırakın. Sonra başka şeyler düşünmeye çalışın. Yerinizden kalkın küçük yürüyüşler yapın. Bunlar anlık olarak sizi rahatlatacaktır.
 • Hobiler, kurslar, spor gibi kendinizi rahatlatacak etkinliklere katılmak, amaçlar edinmek.
 • Eğer kendiniz bu durumla baş edemiyorsanız. Duygusal açlığın altında yatan sebepleri bulmak ve bunlarla baş etme yöntemlerini öğrenmek için profesyonel bir yardım almak.

Kaynak:  (1) – https://www.e-psikiyatri.com/duygusal-aclik-sismanlatiyor

Tavsiye

EMDR Terapisi Nedir?