reklam

Başaracak mıyım? Başaramayacak mıyım?

/ 10 Mayıs 2020 / 57 views / yorumsuz
Başaracak mıyım? Başaramayacak mıyım?
reklam

Başaracak mıyım? Başaramayacak mıyım? Başarız mı olacağım? Kazanamayacak mıyım? Aileme ve arkadaşlarıma rezil mi olacağım? Bu ve bunun gibi bir sürü soru ile sınava hazırlık sezonuna başlıyorsanız, sınava kadar muhtemelen kaygılı bir şekilde çalışmalara devam edeceksiniz. Bu da sizin performansınızı düşürecek.

Başarma konusundaki tedirginlikleriniz normal ama başarı getiren etkenler üzerinde daha düşünme yoluna giderseniz sizin daha sağlıklı sonuçlar ortaya çıkacaktır.

sınav stresiKendinize sorduğunuz sorular, düşünsel performasınızı belirler. Sürekli olumsuz ve kaygılı soru kalıpları ile kendinize sorular sorarsanız, kaygan zeminde araba kullanmaya çalışır gibi bir o yana bir bu yana yalpalarsanız. Bunun yerine daha kontrollü, cevabı net olan sorular sormalısınız. Bunları bir örnekle açıklayalım;

Acaba Başaracak mıyım? – Belirsiz cevaplar içeren bir sorudur. Beyniniz hem başarabileceğiniz hem de başaramayacağınız konusunda size sinyaller gönderebilir. Hatta geçmiş yaşantılarınızda başarısız anlar aklınıza geliyorsa, siz daha çok başarısız olmayı düşüneceksiniz. Kaygılarınız artacak, düşük performans ile ders çalışacaksınız. Çalışma performansı düşünce sonuçlar kötü gelecek, gelen sonuçlara göre tekrar kaygılanacaksınız. Kaygı döngüsüne gireceksiniz.
Ne Yaparsam, Nasıl Yaparsam Başarılı Olurum? – Bu sorunun cevabı sizi bir yere çıkarır. Bir yöntem arayışına götürür. ”Bu şekilde çalışırsan başarısız olursun” gibi bir sonuca götürmez. Kapasiteniz ölçüsünde neler yapmanız gerektiğini, nasıl bir program içerisinde çalışmanız gerektiği konusunda size veriler sunar. Kendinizi analiz ederek, eksiklerinizi görerek ve bu eksikleri kapatma yolunu göstererek çalışma yaptırır. Kısacası yolunuzu açar.

Motivasyonunuzla  ilgili soru sorma biçimimiz bizi ya aşağı çeker ya da yukarıya çıkarır. Performansımız ile ilgili kurduğumuz cümleler ve kendimize sorduğumuz sorulara dikkat etmemiz gerekiyor.

Hiç bir öğrenci sınav sonucunda başarısızlık istemez. Herkes başarmak ister. Ama bazı öğrenciler kendi istekleri ile düşünce tarzları aynı olmadığı için muhtemelen başarısız olurlar. Onun için istek ve düşünce tarzı aynı yolda birlikte yürümelidir. Aksi takdirde üzücü sonuçlar ortaya çıkabilir. Performansınıza ilişkin olumlu ya da olumsuz düşünceler, uzun vadede sonuçları direkt olarak etkiler.

Şimdi şöyle bir analiz çalışması yapın; Herhangi bir olumsuz sonuç karşısında aklıma gelen ilk sorular ve düşünceler neler? Ben bu düşüncelerden ne derecede etkileniyorum? Kontrol edebiliyor muyum? gibi kendinize sorular sorun ve olumlu cevaplar bulmaya çalışın. Başarılar.

Kaynak: https://www.pozitifogrencikoclugu.com/basaracak-miyim-basaramayacak-miyim/

1980 yılında Denizli’ de doğdum.İlk, orta ve lise eğitimimi Denizli’ de tamamladım. 2003 Yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi – Psikolojik danışmanlık ve Rehberlik bölümünü bitirdim. 2003-2008 yılları arasında Milli Bakanlığına bağlı okullarda Psikolojik Danışman olarak çalıştım. 2008 yılında Milli Eğitim Bakanlığından istifa ettim. Özel sektörde çalışmaya karar verdim.Bu süreçte dershane ve anaokulu sektöründe çalıştım. Bir Dönem Türk Psikolojik Danışma Derneği Bursa Şubesi Yönetim Kurulunda Görev Aldım. Bu sektörlerde çalışırken Öğrenci Koçluğu, Aile Danışmanlığı ve Bireysel Danışmanlık alanlarda da özel çalışmalarım devam etti. 2016 yılında ise Pozitif Psikolojik Danışmanlık şirketini kurdum. KATILDIĞIM EĞİTİMLER; Çözüm Odaklı Kısa Süreli Psikolojik Danışma. EFT (Emotional Freedom Techniques) Duygusal Özgürleşme Teknikleri. Pozitif Psikoloji ve Rehberlik Çocuklarda Resim Analizi Aile Danışmanlığında Sistem Yaklaşı Travma ve Cinsel İstismar Danışmanlığı Kendinle Barışmanın Yolu Affetme Travma Sonrası Kendini Toparlama Becerileri